W Pracowni prowadzone są prace nad opracowaniem i wdrożeniem nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w zakresie medycyny a w szczególności psychofizjologii, neurookulistyki, rehabilitacji, psychologii transportu, biocybernetyki i neuroergonomii. Realizowane są badania pod kątem projektowania:
- Systemów pomiarowych typu wereables
- Bezkontaktowych metod pomiaru parametrów fizjologicznych
- Nieinwazyjnych metod pomiaru zaburzeń w układzie nerwowym
- Bibliotek analitycznych sygnałów biomedycznych
- Systemów informatycznych zarządzania urządzeniami i danymi biomedycznymi
Aktualnie w Pracowni realizowane są dwa Projekty. Pierwszy z nich pt. „Nowa metoda detekcji odpowiedzi dynamicznej źrenicy (LPR) stymulowanej deprywacją sensoryczną pod kątem oceny poziomu aktywacji AUN z wykorzystaniem modeli reologicznych” dotyczy opracowania metody oceny poziomu aktywacji autonomicznego układu nerwowego na podstawie parametrów modelu dynamicznego opisującego odruch źreniczny– w ramach Konkurs BIOTECHMED-1. Opracowana metoda pozwoli na natychmiastowy pomiar, a wykorzystanie modeli reologicznych dostarczy informacji o charakterystyce funkcjonowania dwóch układów niezależnie, układu współczulnego (WUN) oraz przywspółczulnego (PUN). Głównym założeniem projektu jest potwierdzenie, iż istnieje możliwość dokładnej i szybkiej identyfikacji zmian w obrębie AUN na podstawie danych z przeprowadzonego eksperymentu w warunkach deprywacji sennej i sensorycznej po długotrwałym korzystaniu z aplikacji komputerowych w postaci gier weryfikowana poprzez wykorzystanie do badań referencyjnych pomiaru WPW (Wzrokowe Potencjały Wywołane) oraz EEG. Uzyskane wyniki badań pozwolą również na opracowanie nowych rozwiązań pomiarowych, jako uzupełnienie metod pośrednich i bezpośrednich oceny AUN.
Drugi z Projektów „Autonomiczny system cyfrowej inspekcji przestrzeni i nadzoru inwestycyjnego z wykorzystaniem UAV oraz mobilnych stacji dokujących” realizowany jest we współpracy z Firmą SiA Pietrucha i dotyczy opracowania systemu cyfrowej inspekcji przestrzennej i nadzoru inwestycyjnego z wykorzystaniem sensorów pomiarowych zlokalizowanych na obiektach ruchomych (osoby, elementy infrastruktury) z wykorzystaniem sieci MWSN (Mobile Wireless Sensor Network), podsystemu sterowania i komunikacji U2U, U2I z wykorzystaniem sieci MANET (Mobile ad hoc Network).